Cmentarz parafialny w Chodzieży to miejsce o dużym znaczeniu historycznym, które zasługuje na szczególną uwagę. Znajduje się on w obrębie parafii św. Floriana, usytuowanej na malowniczym wzgórzu w Chodzieży, w województwie wielkopolskim. Ten cmentarz, umiejscowiony przy ulicy Władysława Jagiełły, należy do istotnych punktów na mapie kulturowej regionu, a droga krajowa nr 11 w pobliżu ułatwia dostęp do tej lokalizacji.
Cmentarz parafialny jest także wpisany do gminnej ewidencji zabytków, co dodatkowo podkreśla jego wartość historyczną; posiada numer 26 w tej ewidencji. To świadczy o wyjątkowości i tradycji, jakie niesie ze sobą to miejsce.
Pochówki
Na powierzchni cmentarza parafialnego w Chodzieży spoczywa około 7 tysięcy osób. Warto zauważyć, że między ich mogiłami znajduje się szczególne miejsce upamiętniające poległych powstańców wielkopolskich z 1919 roku. Realizacja tego projektu, zaprojektowanego przez Magdalenę Baranowską, przyciąga uwagę odwiedzających.
Warto także wspomnieć o ponad 90 nieznanych osobach, których szczątki zostały wydobyte podczas prac budowlanych w rejonie Poznania. Ciała te pochowano na cmentarzu, a wcześniej znajdowały się w pobliżu budowy Starego Browaru. W tych okolicach znajduje się również teren dawnego cmentarza protestanckiego, z którego część szczątków była przechowywana czasowo w parku pałacowym w Rogalinie, aż do ich odkrycia w specjalnej pryzmie ziemi, która została przywieziona z wykopu pod Stary Browar.
Mogiła powstańców wielkopolskich
Mogiła z 2019
W granitowej mogile, upamiętniającej powstańców wielkopolskich, z dumą stoi duży czarny krzyż, którego wymiary to 225 cm na 335 cm oraz 173 cm. W tej świętej przestrzeni spoczywają: Józef Raczkowski, Stanisław Wojcieszyk, Stefan Pacholski, Wincenty Królak, Roman Kierstein oraz Franciszek Bednarek, którzy polegli w walkach stoczonych w styczniu 1919 roku w pobliżu Chodzieży.
Pierwszy nagrobek na tym miejscu został usytuowany w 1923 roku, a obecny pomnik, z jego monumentalnym wyglądem, pochodzi z 2019 roku. Na płycie grobu znajduje się trzypalnikowy znicz oraz charakterystyczny metalowy Wielkopolski Krzyż Powstańczy. Dodatkowo, na krzyżu grobowym przymocowano metalowe odznaczenie Virtuti Militari, co podkreśla bohaterstwo i oddanie poległych.
Mogiła z 1923
Centralna część wcześniejszego nagrobka, który stał w tym miejscu do 2019 roku, została zbudowana z bloków granitowych na solidnej podstawie. Na czołowej części znajdowała się metalowa płyta z inskrypcją, która upamiętniała poległych. Z lewej strony tej płyty umieszczono odznaczenie Virtuti Militari, natomiast po prawej stronie zdobił ją Wielkopolski Krzyż Powstańczy, co znacząco wzbogacało charakter tych symboli i oddawało hołd ich poświęceniu.
Przypisy
- Cmentarz Rzymskokatolicki / Chodzież / Gmina Chodzież / Powiat chodzieski / Województwo Wielkopolskie / Spis cmentarzy - Polskie cmentarze [online], www.polskie-cmentarze.pl [dostęp 25.05.2023 r.]
- SławomirS. Józefiak SławomirS., Karta ewidencyjna obiektu grobownictwa wojennego. Gmina: Chodzież. Nr ewidencyjny: 3001011_1 [online].
- Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu, Grób Powstańców Wielkopolskich w Chodzieży [online].
- DominikaD. Grzebyta DominikaD., Armin Mikos v.A.M. Rohrscheidt Armin Mikos v.A.M., Waloryzacja turystyczno-kulturowa powiatu chodzieskiego, „Turystyka Kulturowa” (10), 2011, s. 53.
- AnnaA. Wrzesińska AnnaA., EKSPERTYZA ANTROPOLOGICZNA SZCZĄTKÓW KOSTNYCH ZABEZPIECZONYCH NA TERENIE PARKU PAŁACU W ROGALINIE W PRYZMIE ZIEMI ZWIEZIONEJ Z WYKOPÓW BUDOWLANYCH Z TERENU STAREGO BROWARU W POZNANIU, „Studia Lednickie”, 2008, s. 398.
Pozostałe obiekty w kategorii "Obiekty religijne":
Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Chodzieży | Kościół św. Floriana w ChodzieżyOceń: Cmentarz parafialny w Chodzieży