UWAGA! Dołącz do nowej grupy Chodzież - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Roman Drews


Roman Drews, urodzony 6 sierpnia 1908 roku w Chodzieży, odgrywał kluczową rolę w historii polskiej chirurgii. Jako profesor nadzwyczajny oraz doktor habilitowany nauk medycznych, zyskał renomę jednego z najbardziej utalentowanych chirurgów XX wieku. Jego osiągnięcia są ściśle powiązane z kontynuacją tradycji poznańskiej szkoły chirurgicznej, zapoczątkowanej przez znanego profesora Antoniego Jurasza juniora.

Drews pozostawił po sobie trwały ślad w medycynie, a jego wkład w rozwój chirurgii w Polsce jest nieoceniony. Jego praca nie tylko znacząco wpłynęła na kierunki badań w tej dziedzinie, ale także kształtowała przyszłe pokolenia chirurgów.

Życiorys

Roman Drews przyszedł na świat 6 sierpnia 1908 roku w Chodzieży jako syn Konstantego. W maju 1927 roku zakończył naukę w Państwowym Gimnazjum św. Barbary, gdzie zdał egzamin dojrzałości. Następnie, w latach 1927–1933, uczęszczał na Wydział Lekarski Uniwersytetu Poznańskiego, gdzie 10 czerwca 1933 roku uzyskał tytuł lekarza medycyny.

W kolejnych latach, od 1934 do 1939, pracował najpierw jako asystent, a później jako starszy asystent w Klinice Chirurgicznej na Uniwersytecie Poznańskim, gdzie miał zaszczyt pracować pod okiem profesora Antoniego Jurasza jr. Niestety, po wybuchu II wojny światowej, w październiku 1939 roku, Roman został zmuszony do opuszczenia Poznania.

W czasie wojny spędził czas w Ostrowcu Świętokrzyskim, gdzie pełnił funkcję ordynatora oddziału chirurgicznego w szpitalu ubezpieczalni społecznej. To były trudne czasy, w których wielokrotnie leczył i ukrywał partyzantów, a także udzielał pomocy medycznej w terenie. W Ostrowcu poznał Marię Osłońską, swoją przyszłą żonę, która była wtedy studentką Wydziału Lekarskiego TUZZ w Warszawie i łączniczką Armii Krajowej. Maria, po wojnie, stała się lekarzem stomatologiem oraz doktorem nauk medycznych.

Ich małżeństwo miało miejsce w kwietniu 1944 roku, a z tego związku urodziło się czterech synów: Michał, Andrzej, Krzysztof oraz Roman. Michał i Krzysztof z powodzeniem kierują klinikami na Uniwersytecie Medycznym im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu. Andrzej z kolei jest architektem, który osiedlił się i pracuje w Nowym Jorku, zaś Roman, jako doktor biologii, przyczynia się do badań w Instytucie Badania Żywności i Leków w Waszyngtonie.

Roman Drews był również członkiem Polskiej Korporacji Akademickiej Aesculapia w Poznaniu. Habilitował się z zakresu chirurgii na podstawie pracy pod tytułem „Badania kliniczne i doświadczalne nad glikoneogenezą w stanach pooperacyjnych”. W czerwcu 1951 roku otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego, a w kwietniu 1962 roku awansował na profesora zwyczajnego. W 1974 roku, Akademia Medyczna w Poznaniu wyróżniła go najwyższą godnością, nadając mu tytuł doktora honoris causa.

Roman Drews został pochowany w alei zasłużonych na Cmentarzu Junikowskim w Poznaniu (AZ-P-126).

Upamiętnienie

Chirurga upamiętniają ulice, które znajdują się na osiedlu Różany Potok w Poznaniu oraz w Chodzieży. Warto również zauważyć, że Szpital Powiatowy w Chodzieży nosi imię prof. Romana Drewsa, co stanowi istotny element jego dziedzictwa i wkładu w medycynę.

Przypisy

  1. Wyszukiwarka grobów w Poznaniu.
  2. M.P. z 1954 r. nr 99, poz. 1213.
  3. Michał Drews, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 22.05.2012 r.]
  4. Krzysztof Drews, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 22.05.2012 r.]

Oceń: Roman Drews

Średnia ocena:4.7 Liczba ocen:11