Andrzej Redelbach


Andrzej Redelbach, urodzony 12 marca 1946 roku w Chodzieży, był wybitnym polskim prawnikiem, teoretykiem państwa oraz polityki. Jego działalność naukowa koncentrowała się na europejskim systemie ochrony praw człowieka, w którym zdobył uznanie jako znawca tematu.

W swojej karierze Redelbach pełnił funkcję profesora nadzwyczajnego na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie przyczynił się do kształcenia wielu studentów oraz rozwijania wiedzy z zakresu prawa i polityki.

Niestety, Andrzej Redelbach odszedł z tego świata 24 kwietnia 2006 roku, ale jego dorobek naukowy oraz wkład w rozwój europejskich standardów ochrony praw człowieka pozostają trwałym śladem w historii polskiej nauki.

Życiorys

Andrzej Redelbach, wybitny prawnik i wykładowca, w 1969 roku zdobył dyplom na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Po zakończeniu studiów podjął pracę na uczelni, gdzie w 1972 roku z sukcesem obronił swoją pracę doktorską, co zaowocowało zatrudnieniem na stanowisku adiunkta. W 1981 roku uzyskał habilitację, przechodząc na pozycję docenta, a od 1995 roku był profesorem na uniwersytecie. Przez całe swoje życie zawodowe był także adwokatem, zaś od 1994 roku posiadał uprawnienia syndyka upadłości.

Angażował się w działania wielu organizacji, które miały na celu ochronę praw człowieka, wśród nich Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Amnesty International oraz Biuro Łącznikowe Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców w Warszawie. W ramach swojej działalności prowadził liczne szkolenia dla sędziów, adwokatów oraz aplikantów, skupiając się na obszarze ochrony praw człowieka.

Był także członkiem Rady Programowej, co pozwoliło mu na prowadzenie wykładów w Centrum Monitoringu Wolności Prasy w Warszawie, a także w Ośrodku Informacji i Dokumentacji Rady Europy na Uniwersytecie Warszawskim. Jego międzynarodowa działalność obejmowała również przynależność do Union Internationale Des Avocats w Paryżu, a także wykłady, które prowadził w Centrum Międzyuniwersyteckim w Dubrowniku, na Uniwersytecie w Yorku oraz w Collegium Świętej Klary w Oxfordzie.

Autor licznych prac naukowych oraz podręczników z zakresu prawa, Andrzej Redelbach okazał się być niezwykle płodnym twórcą. Po zakończeniu swej działalności akademickiej, znalazł swoje miejsce na zabytkowym cmentarzu jeżyckim w Poznaniu, gdzie spoczywa w kwaterze A, grób 127.

Publikacje

Oto zestawienie najważniejszych publikacji autorstwa Andrzeja Redelbach, które ukazały się na przestrzeni lat. Warto zaznaczyć, że jego prace dotknęły istotnych aspektów prawoznawstwa oraz teorii politycznej.

  • – Wstęp do prawoznawstwa, Poznań 1991, 1992, 1993, 1994, 1995, 1996, 1997,
  • – Wstęp do prawoznawstwa. Podstawowe pojęcia nauk o władzy, państwie i prawie w perspektywie Unii Europejskiej, Toruń 1998, 1999,
  • – Zarys teorii państwa i prawa, Warszawa 1992, 1994 (wspólnie z Sławomirą Wronkowską i Zygmuntem Ziembińskim),
  • – Strasbourg bliżej. Skargi indywidualne do Europejskiej Komisji Praw człowieka, Poznań 1996,
  • – Europejska Konwencja Praw Człowieka w polskim wymiarze sprawiedliwości, Poznań 1997,
  • – Sądy a ochrona praw człowieka, Toruń 1999,
  • – Prawa naturalne – prawa człowieka – wymiar sprawiedliwości, Toruń 2000.

Przypisy

  1. Redelbach Andrzej - miejsce pochówku [dostęp 15.03.2018 r.]

Pozostali ludzie w kategorii "Inne":

Roman Bulczyński | Roman Drews | Kurt Lück | Jadwiga Polasik | Zdzisław Szlapkin

Oceń: Andrzej Redelbach

Średnia ocena:4.98 Liczba ocen:25