UWAGA! Dołącz do nowej grupy Chodzież - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Kurt Lück


Kurt Lück, urodzony 28 grudnia 1900 roku w Colmarze w Prowincji Poznańskiej, to postać o zróżnicowanej biografii oraz znaczeniu w badaniach historycznych i etnograficznych. Jego życie zakończyło się tragicznie 5 marca 1942 roku w pobliżu Orszy na Białorusi.

Był nie tylko niemieckim historykiem i etnografem, lecz także aktywnym działaczem mniejszościowym w Polsce. W trakcie swojej kariery zdobył tytuł doktora nauk filozoficznych oraz posługiwał się stopniem podpułkownika w korpusie oficerów SS.

Życiorys

Maturę uzyskał w 1918 roku, po czym jako ochotnik z Niemiec brał czynny udział w wydarzeniach związanych z Powstaniem Wielkopolskim. W szczególności w dniu 8 stycznia 1919 roku uczestniczył w obronie Chodzieży oraz w walkach o Piłę. Jego zaangażowanie w te działania zaowocowało otrzymaniem Krzyża Żelaznego II klasy.

Po opuszczeniu Polski podjął studia, na których zgłębiał slawistykę, a także filologię angielską i germańską na Uniwersytecie Wrocławskim. W tym czasie był też aktywnie zaangażowany w niemieckie ruchy na terenie Prowincji Poznańskiej. W 1922 roku pełnił rolę promotora w powstaniu organizacji studenckiej pod nazwą Związek Studentów Niemieckich w Polsce (VDH – Verein Deutscher Hochschüler).

Studia zakończył w 1924 roku, a jego dysertacja dotyczyła polskich chłopów w powieściach XIX wieku. Po ukończeniu edukacji wrócił do Polski, gdzie dorabiał jako tłumacz. Wzmożenie działalności niemieckich organizacji mniejszościowych, finansowanych przez Republikę Weimarską, stało się jego kolejnym celem. W międzyczasie rozpoczął drugie studia na Uniwersytecie Poznańskim, gdzie uzyskał tytuł doktora filozofii.

W krótkim czasie, starając się wzmocnić niemieckie zrzeszenia, próbował stworzyć silną organizację w Łucku na Wołyniu. Po 1934 roku objął istotne funkcje wewnątrz organizacji mniejszości niemieckiej w Wielkopolsce, pełniąc m.in. rolę kierownika „Poznańskiego Towarzystwa Historycznego” oraz redaktora „Niemieckiego Miesięcznika w Polsce”. Był również zaufanym współpracownikiem w „Północno-wschodniej niemieckiej wspólnocie badawczej”, a także jednym z liderów Związku Niemieckich Bibliotek w Polsce.

Jako przedstawiciel mniejszości niemieckiej brał udział w wyborach do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Zaledwie na krótko przed rozpoczęciem II wojny światowej, w 1939 roku, został aresztowany przez polskie władze. Po wybuchu konfliktu zbrojnego został zwolniony. Wkrótce przystąpił do „niemieckiej ludowej samoobrony”, która była zaangażowana w represje i ataki na polską inteligencję.

Jako kierownik tzw. Gräberzentrale dokumentował represje, jakie były stosowane wobec Niemców, zawyżając liczbę ofiar zgodnie z propagandą III Rzeszy. W marcu 1940 roku dołączył do SS, a jako kapitan tej organizacji, współpracował z NSDAP, a od jesieni 1941 roku zajmował się przesiedleniami ludności niemieckiej z Wschodniej Europy do Polski. Po rozpoczęciu walk z Armią Radziecką w 1941 roku, ochotniczo zaciągnął się do Wehrmachtu, gdzie w marcu 1942 roku, w trakcie działań oczyszczających środkowy odcinek frontu wschodniego, zginął z rąk sowieckich partyzantów.

Lück w swoich pracach badawczych próbował integrować elementy historyczne i etnograficzne, prowadząc aktywne badania nad interakcjami pomiędzy Polakami a Niemcami. Skupiał się na analizie polskich prac, podkreślając wpływ kultury niemieckiej. Był także propagatorem tezy o wkładzie Niemców w rozwój cywilizacyjny ziem ruskich Rzeczypospolitej oraz autorem wielu publikacji o charakterze nazistowskim.

Literatura

W literaturze dotyczącej Kurt Lücka można znaleźć wiele interesujących pozycji, które przybliżają jego wkład oraz wpływ na historiografię. Poniżej przedstawiamy zbiór kluczowych źródeł, które warto mieć na uwadze:

  • Michael Burleigh: Germany Turns Eastwards. A Study of Ostforschung in the Third Reich, Cambridge 1988,
  • Eike Eckert: Die wissenschaftliche Sozialisation des Osteuropahistorikers Gotthold Rhode. Berlin (Unveröff. Magisterarbeit) 2003, S. 66–70,
  • Michael Fahlbusch: Wissenschaft im Dienst der nationalsozialistischen Politik, Baden-Baden 1999,
  • Hans-Werner Rautenberg: Das historiographische Werk Kurt Lücks, in: Zwischen Konfrontation und Kompromiß. München 1995, S. 95–107,
  • Jan Zimmermann: Die Kulturpreise der Stiftung F.V.S. 1935 – 1945. Darstellung und Dokumentation Hrsg. von der Alfred Toepfer Stiftung F.V.S. Hamburg 2000.

Przypisy

  1. „Obszerne dzieło K. Lücka (1934) prezentuje swego rodzaju ujęcie „maksymalistyczne”. Praca ta ma znaczną wartość ze względu na bogaty materiał faktograficzny. Jednak autor przyjął w niej szerokie i tendencyjne krytwera ustalania śladów „niemieckości“ poszczególnych osiedli. Po części są one całkiem błędne (...) ”, [w:] Wojciech Blajer. Późne średniowiecze w Karpatach polskich. Krosno. 2007 r. s. 64.
  2. Kurt Lück zajął się w niej „zagadnieniem obrazu Niemca w świadomości Polaków”, „była owocem sumiennych badań”, „ma też nieprzeciętną wartość naukową”. [w:] Aleksander Herz. Żydzi w kulturze polskiej. Instytut Literacki, 1961 r. s. 225–226.

Oceń: Kurt Lück

Średnia ocena:4.98 Liczba ocen:17